Eğitim HaberleriGenel

Size En Uygun Dershaneye Nasıl Karar Verebilirsiniz? (2)

Bir önceki yazımda Özel Öğretim Kurumu hakkında genel olarak öğrenmeniz gerekenler ile dersler ve öğretmenler hakkındaki sormanızı önerdiğim sorulara yer vermiştim.

Bu yazıyı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bu yazımda ise Kurumun size hangi yayınlar vereceği ile kurumun rehberlik servisi ve rehber öğretmeni hakkında sormanızı önerdiğim sorular yer almakta.

 

Özel Öğretim Kurumunun Hazırlık Sürecinde Size Vereceği Yayınlar Hakkında Sormanızı Önerdiğim Sorular

 1. Öğretmenler kendi ders notlarını mı kullanıyor derslerinde?

Bu tür kurumlarda pek çok öğretmen hem daha akıcı şekilde ders anlatabildikleri, hem de bir uzmanlık göstergesi olarak kendi hazırladıkları ders notlarını kullanıyorlar. Bunu yaparken de kurumun öğrencilere verdiği yayınlara ek olarak çoğunlukla öğrencilerden bu ders notlarını fotokopi çekmelerini istiyorlar. Bi kaç yüz liralara kadar çıkabilecek bu ek maliyetlerin olup olmadığını bilmeniz toplam maliyetinizi daha iyi hesaplayabilmeniz açısından gerekli, fakat gerçekten öğretmenler kendi hazırladıkları (bir yerlerden kopyalamadıkları) notları kullanıyorlarsa buna değecektir.

 1. Size verilecek yayınların tam bir listesini hemen şimdi verebiliyorlar mı?

Öğretmenlerin kendi kullandıkları ders notları haricinde, kurumun size vereceği kitapların tam bir listesini almaya çalışın. Her bir dersiniz için konu anlatımı ve yeterince test içeriği olan kitaplar olmasına dikkat edin. Parasal karşılığı hakkında fikir edinmek için kitapçıları dolaşıp fiyat araştırması yapmanızı da öneririm. Kim bilir bu araştırma sırasında kurumun size verdiklerine ek olarak ihtiyaç duyabileceğiniz kitapları tanır gerekli ise satın alabilirsiniz.

 1. Yayınlar için ödemeniz gereken ek bir ücret var mı?

Yayınları kurumun vermesi önemlidir. Ek bir ücret ödemeyecekseniz tabi. Hele çalışma süreciniz içerisinde en az 20 kadar kitaba ihtiyacınız olduğunu ve bu kitapların her birinin de en az 20-25 lira olduğunu düşünürseniz, 400-500 liralardan başlayan bir kitap masrafınız olacağını unutmayın.

 1. Sizden ek olarak bazı kitapları satın almanız yahut fotokopi çektirmeniz istenecek mi?

Dersinize girecek öğretmenlerin kurumun size vereceği kitaplar haricinde sizden dersleri ile ilgili kitap almanızı isteyip istemeyeceklerini fotokopi çektirmenizi isteyip istemeyeceklerini net bir şekilde öğrenmeniz yerinde olacaktır.

 1. Sadece belirli bir yayın evinin kitaplarını mı kullanıyorlar yoksa derse veya öğretmenlerin talebine göre farklı yayınlar mı verilecek?

Kurum size tek bir yayın evine ait kitaplar mı verecek yoksa her biri özenle seçilmiş, yayın evlerinin en iyi kitaplarından oluşan karma bir kitap seti mi verilecek. Birinci seçenek kurum açısından daha düşük maliyetli olduğu için seçilirken ikinci seçenek size daha iyi kitapların sunulması için seçilmiştir diye düşünebilirsiniz. Özellikle kullanılacak kitapların derse giren öğretmenler tarafından belirlenmiş olması derslerinizin daha etkili olmasını sağlayacaktır.

 1. Sınava hazırlık kitapları dışında rehberlik başta olmak üzere size yayınlar kapsamında neler sunuluyor?

Üniversite sınavına hazırlık süreci yalnızca dersler ve ders kitapları ile sınırlı değildir. Unutmayın ki, akademik performansınız kadar sınav süreci ve sınavdaki moral ve motivasyon seviyenizin de başarınızın üzerine önemli etkisi vardır. Bu nedenle kendinizi hazırlık süreciniz içerisinde yalnızca test kitapları arasına gömmemelisiniz. Süreci size yine sınav konusunda destekleyici ek yayınlarla, mesela hızlı okuma teknikleri, stresle başa çıkma yöntemleri ve benzeri okumalarla da desteklemeniz önemlidir. Bu kapsamda kurumun size sunduğu, sizin için temin etmese de önereceği ve hazırlık sürecinde sizden okumanızı isteyeceği kitap ya da kitaplar varsa bunları öğrenmelisiniz.

 1. Sınava hazırlık süreci içerisinde size kaç YGS kaç LYS denemesi yapılacak, kaç tarama sınavı uygulanacak?

Kurumun size hazırlık süreci içerisinde kaç adet deneme yapacağını, bunların hangi tarihlerde yapılacağının planlanıp planlanmadığını öğrenmeniz bir diğer önerimiz. Bu sayede siz de uzun vadede hazırlık sürecinizde kendi planınızı yapabilirsiniz. Kesinlikle hiç bir denemeyi kaçırmayın. Her bir denemenin sonucunda konu bazından durumunuzu inceleyin. Denemeler o kadar önemli ki, sınavda kullanılanla aynı kalem ve silgileri de kullanarak tam bir sınav performansı ölçümü yapmanızı özellikle tavsiye ediyorum.

 1. Tarama sınavlarının kapsamı ve uygulanma şekli nedir?

Deneme sınavları dışında diğer bir önemli sınav da tarama sınavları. Tarama sınavları konularda eksikliklerinizi belirlemek ve hazırlık sürecinde gerekli tedbirleri almak içindir. Tarama sınavlarının konu anlatımından hemen sonra olması ile önce veya belirli bir süre sonrasında olması farklı sonuçlar vereceği için farklı şekilde değerlendirilmelidir. Kurumun tarama sınavlarını ne zaman ne şekilde yaptığını, elde edilen sonuçların hazırlık sürecinizde ne gibi farklılıklar olarak size geri döneceği konusunda mümkün olduğunca çok bilgi edinmelisiniz.

 

Rehberlik Servisi ve Rehber Öğretmenler Hakkında Sormanızı Önerdiğim Sorular

 1. Tam zamanlı bir rehber öğretmenleri var mı?

Kurumun sürekli kurumda olan tam zamanlı bir rehber öğretmeni olduğundan emin olmalısınız. Hatta o kuruma gitmeye karar vermeniz durumunda adını ve iletişim bilgilerini ilk öğrenmeniz gereken kişi de rehber öğretmen olacaktır. Eğer tam zamanlı bir rehber öğretmen yoksa o kuruma gitmenizi pek önermiyorum.

 1. Kurumda tam zamanlı her bir rehber öğretmen kaç öğrenci ile ilgileniyor?

Kurumdaki rehber öğretmenin kişisel olarak size yeterince zaman ayırabildiğinden emin olmalısınız. Bunu en basit şekilde kurumdaki öğrenci başına kaç rehber öğretmen olduğu bilgisine dayanarak yapabilirsiniz. Rehber öğretmenin ilgilenmesi gereken ne kadar az kişi varsa size ayırabileceği o kadar fazla zaman olacaktır. Eğer size yeterince zaman ayıracak bir rehber öğretmen yoksa o kuruma gitmenizi pek önermiyorum.

 1. Rehber öğretmen rehberlik dışında farklı işlerle de ilgileniyor mu?

Rehber öğretmenlere bazen rehber öğretmenlik görevi dışında öğrenci kaydı, ödeme takibi ve benzeri görevler de verilebiliyor. Rehber öğretmenin görevi olmayan işlerle uğraşıyor olması size daha az zaman ayırabileceği anlamına geleceği için kurum kararınızı verirken belirleyici olmalıdır.

 1. Rehber öğretmen görevini yapan kişi üniversitelerin ilgili alanlarından mı mezun?

Bazı kurumlar rehber öğretmenlik görevini farklı branş öğretmenleri aracılığı ile yapmaktadırlar. Bu durum her ne kadar rehberlik işinin yapıldığı anlamına gelse de, işin niteliği açısından muhtemelen büyük bir kayıpla karşı karşıya olabilirsiniz.

 1. Rehber öğretmen her öğrenci için bir takip dosyası tutuyor mu?

İyi bir rehber öğretmenin öğrencileri eksiksiz şekilde takip edebilmesi için bireysel dosyalar tutuyor olması şart değilse bile önemli bir gerekliliktir. Sizin dosyanızda sizin deneme sonuçlarınız, kişisel bilgileriniz, rehber öğretmenle yapacağınız görüşme notları, varsa uygulanmış rehberlik envanterleri ve değerlendirmeleri gibi pek çok bilgi bulunacaktır.

 1. Dosyada takip edilen bilgiler genel olarak neler?

Bir önceki soruda örnekleri verildiği gibi, bir rehberlik dosyanızın olması önemli bir kriter olduğu gibi sizinle ilgili hangi bilgilerin takip edileceği de bir o kadar önemlidir. Deneme sonuçlarınızın tamamı bir arada olmalı ki rehber öğretmen size hazırlık sürecinizde daha iyi yardımcı olabilsin. Yahut uyguladığı envanterleri ve değerlendirmeleri dosyanızda tutsun ki sizinle yapacağı görüşmelerde bunları göz önünde bulundurarak bir görüşme gerçekleştirebilsin.

 1. Her bir öğrenci ile yapacağı görüşmeler ve içerikleri önceden planlanmış mı?

Rehber öğretmenle yapacağınız görüşmelerin planlı olması tercih edilir. Örneğin her denemeden sonra denemeyi rehber öğretmeninizle birlikte değerlendirebilmek veya hedeflerinizi hangi ay ya da hafta içerisinde belirleyeceğinizin önceden belirlenmesi gibi. Unutmayın ki, hedefinize plansız bir şekilde ulaşmanız her zaman daha zordur.

 1. Hazırlık sürecinde ihtiyaç duyabileceğiniz, “moral/motivasyon seviyenizin belirlenmesi, kaygı/stres düzeyiniz, dikkat eksikliğiniz” ve benzeri konularda size çeşitli rehberlik envanterlerinden hangileri uygulanacak?

Rehber öğretmenin size uygulayacağı envanterleri bilmeniz, bu konuda sizin kendinizi güvende hissetmenizi sağlayacağı için oldukça önemlidir. Uygulanacak envanterlerin tam bir listesini öğrenmeye çalışmalısınız. Duruma göre gerekli envanterler uygulanacak cevabını tatminkar olarak kabul etmemenizi öneriyorum.

 1. Evde yapacağınız çalışmalar ne şekilde kim tarafından planlanacak?

Kurumda aldığınız dersler sınava hazırlık sürecinde yeterli olmayacaktır. Evde yapacağınız çalışmalar da bu paralelde oldukça iyi planlanmış olmalıdır. Bu planlama yapılırken hem ders öğretmenlerinizin hem de rehber öğretmeninizin katkısının olması önemlidir.

 1. Ev çalışma planlarınız size özel olarak, çalışmanız gereken dersler veya konuları belirterek mi yapılacak?

Ev çalışmalarınız planlanırken en önemlisi, çalışmalarınızın tarama ve denemelerinizi de göz önünde bulundurarak size özel olarak hazırlanmış olmasıdır. Yani evde 2 saat matematik çalışmanızı isteyen bir plandansa, evde 2 saat matematik dersinin şu konusundan çalışmalısın, hatta bu konuyu da şu şekilde çalışmalısın şeklinde yönlendirme yapan bir ev çalışma planı sizin için en iyi sonucu verebilecektir. Hatta ev çalışma planlarınızda yeni konu öğrenme, tekrar ve performans artırma bölümlerinin de olması evde yapacağınız çalışmaların en verimli hale getirilmesini sağlayacaktır.