Eğitim HaberleriGenelKöşe Yazıları

Size En Uygun Dershaneye Nasıl Karar Verebilirsiniz? (1)

Üniversite tercih dönemi de geride kaldı. Bir kısım öğrenciler hiç tercih yapmazken çoğunluk tercihini yaptı. Tercih yapanlardan bazıları kendinden emin bir şekilde sonuçların açıklanmasını beklerken özellikle bazıları var ki tercih listesinden ne çıkacağı tamamen bir sürpriz olacak.

Üniversiteye hazırlık sürecinde bilinen adıyla Dershane, bundan böyle Özel Öğretim Kurumu seçiminiz şuan bulunduğunuz noktanın ilk adımıydı.

Eğer üniversite sınavına ilk defa hazırlanacaksanız veya gelecek yıl tekrar hazırlanmayı düşünüyorsanız bu yazı sizin için yazıldı.

Kararını sonuçların açıklanması sonrasına bırakanlar içinse önerim aşağıdaki önerilerimizi dikkate alarak araştırmanızı yapmanız, sonuçların açıklanmasına yalnızca kararınızı bırakmanız.

Unutmayın, en iyi karar doğru ve yeterli bilgi ile verilir!

Gelecek yıl üniversite sınavına bir Özel Öğretim Kurumu desteği ile hazırlanacaksanız muhtemelen şu kategorilerden birisine giriyor olmalısınız;

12’ nci sınıfa geçmiş bir öğrenci olabilirsiniz,

12’ nci sınıfı bu yıl bitirmiş ve barajı geçemediğiniz için gelecek yıla kalmış olabilirsiniz,

12’ nci sınıfı bu yıl bitirmiş ve barajı geçmenize rağmen istediğiniz üniversiteye gitmek için yeterli puanı alamamış olabilirsiniz,

Hangi kategoride olursanız olun, lise hayatınız boyunca aldığınız üniversite sınavı ile ilgili derslerin bir yıl içerisinde Özel Öğretim Kurumu’ nda, size tekrar edileceğini unutmayın.

Aşağıdaki başlıklar halinde listelenen sorulara alacağınız yanıtların, kayıt olmaya karar vereceğiniz Özel Öğretim Kurumu’ nu seçmenizde size yardımcı olacağını düşünüyorum. Elbette ki sorulabilecek sorular bunlarla sınırlı değildir…

Bu ilk yazımda görüşmeye gittiğinizde kurum hakkındaki genel sorular ile dersler ve öğretmenler hakkında sorabileceğiniz soruları açıklamaya çalıştım.

 

Siz de aklınıza gelen diğer soruları lütfen benimle paylaşın…

 

Özel Öğretim Kurumu Hakkında Sormanızı Önerdiğim Genel Sorular

 1. Toplamda bu yıl kaç öğrenci alınacak?

Önerim mümkün olduğunca az öğrencisi olan bir kurumu tercih etmeniz yönünde olacaktır. Çünkü, size olan ilgi ve verilen önemin artması bu şekilde gerçekleşebilecektir.

 1. Sınıflar en fazla kaçar kişilik olacak?

Önerim yine sınıfınızda mümkün olduğunca az öğrencinin olmasıdır. Öyle ki, mümkünse bir sınıf bile olmasın ve öğretmeninizle ile bir masa etrafında her dersin özel ders olduğu bir çalışma yapabilin.

 1. Kurumda ve sınıfınızda eğitim alacak öğrencilerin genel başarı seviyesi nasıl?

Sizin seviyenize yakın olan öğrencilerle bir arada olmanız can sıkıcı rekabetlerin oluşmasını engelleyebileceği gibi öğretmenin sizi ilgi alanından çıkarmasına da engel olacaktır. Kalabalık bir sınıfta her zaman birileri geride kalır.

 1. Kurum içerisinde bir kantin var mı?

Kurum içerisinde bir kantin olmasını tercih etmelisiniz, özellikle aynı ürünleri dışarıdan daha ucuz alabilecekseniz bunu hazırlık sürecinizin mali boyutu açısından ciddi bir kriter olarak bile düşünebilirsiniz. Örneğin tüm hazırlık süreci boyunca günde 1-2 çay içerek bile ortalama 500,00-TL harcayacağınızı unutmayın.

 1. Öğle/Akşam yemeği gibi imkanlar sunuluyor mu?

Kantin sorusunda olduğu gibi, daha ucuz ve daha sağlıklı bir şekilde öğle ve akşam yemeği olup olmaması hem mali açıdan hem de sağlıklı beslenme açısından önemli bir kriter olarak görülebilir.

 1. Kurumun kendine has, diğer kurumlardan farklı bir programı/yöntemi var mı?

Pek çok kurum öncelikli olarak kaç saat ders vereceğini öne çıkarmaktadır. Fakat bundan daha önemlisi uygulanacak yöntemdir. Çünkü yöntem üniversiteye hazırlık sürecinde size verimliliği getirecek olan en önemli unsurdur. Verimlilik ise aynı sürede daha fazla şey öğrenmeniz, daha iyi bir sonuç almanız demektir. Kurumun özel bir programı/yöntemi varsa bunu tüm detaylarıyla öğrenmelisiniz.

 1. Dersler dışında size sunulan planlanmış sosyo kültürel etkinlikler neler?

Kurumun ders planlarını etkilemeyecek şekilde, gezi, piknik, tiyatro, sinema, konser … ve benzeri etkinlikler düzenlemesi veya öğrenicilerinin toplu olarak katılmasını sağlaması, zaman zaman düşen moral ve motivasyon seviyesinin yükseltilmesi için mutlaka gereklidir.

 1. Kurumda derslere girmek dışında ne tür imkanlar sunulabiliyor?

Kurumda idari kısımlar, derslikler ve kantin dışında dinlenme, oyun, spor odaları gibi ek alanların olması, ücretsiz kullanabilecekleri internet bağlantısının olması yerinde olacaktır. Öğrencilerden her an aralıksız bir şekilde derslere odaklanmış olmalarını beklemek çok gerçekçi değildir.

 1. Veliler düzenli ve anlık gelişmelerde ne şekilde hangi kapsamda bilgilendiriliyor?

Ailelerin hazırlık sürecinde öğrencileri yakından izlemeleri ve gerekli noktalarda onları olumlu yönde desteklemeleri öğrenci motivasyonu için önemli bir gerekliliktir. Bunun için de, kurum ile ailelerin hem planlı görüşmeler yapması hem de gerekli durumlarda velilerin anında bilgilendirilebilmesi önemli bir kriterdir.

 

Özel Öğretim Kurumunda Dersler ve Öğretmenler Hakkında Sormanızı Önerdiğim Sorular

 1. Haftada kaç gün, kaç saat eğitim alacaksınız?

En verimli yöntemleri bile uygulamak için zamana ihtiyaç vardır. Kurumun size vereceği her bir ders için ayrı ayrı haftalık ve toplam kaç saat ders yapacağını, resmi tatil günlerinin nasıl planlandığını öğrenmelisiniz. Denemeler, soru çözüm saatleri ve kurumda geçireceğiniz diğer saatleri çıkardıktan sonra kalan süreleri hesaplamanız sizin için daha belirleyici olacaktır. Kalan, size ders anlatmakla geçecek sürenin sizin için tatminkar olması oldukça önemlidir. Diğer taraftan haftada kaç gün dersinizin olacağı, hangi saatler arasında olacağı da bir o kadar önemlidir. Çünkü aşırı yoğun bir program bir süre sonra sosyal hayatınıza yeterince zaman ayıramadığınız için ters tepebilmektedir.

 1. Herhangi bir nedenle yapılamayan derslerin telafisi ne şekilde ne zaman yapılacak?

Herhangi bir sebeple yapılamayan bir dersin telafisinin ne zaman ne şekilde yapılacağının belirlenmiş olması önemlidir. İyi bir planlamada kurumunbu tür durumlara karşı tedbirlerini almış olması, konularınızda bir eksiklik olmasını veya bazı konuların aceleye getirilmesini de önleyecektir.

 1. Şuanda size gösterilebilecek bir ders programı var mı?

Kurum belirlediği bir plan dahilinde öğrenci kabul ediyorsa ders programı dersler başlamadan çok öncesinde hazır olmalıdır. Fakat gelen öğrenci sayısına göre bir planlama yapıyorsa muhtemel bir ders planı da halihazırda yoktur. Kurumun planlı mı yoksa duruma göre mi davrandığını bilmek isteyebilirsiniz.

 1. Dersinize girecek bütün öğretmenler kurumun personeli mi yoksa kurum dışından gelecek öğretmenler de var mı?

Kurumda dersinize girecek öğretmenlerin kurumun kendi personeli olması, ders saatleriniz dışında da bu öğretmenlere ulaşıp sorularınızı sorabilmeniz açısından gereklidir. Fakat böyle değilse bile, dışarıdan gelen bir öğretmenin en azından dersinize girdiği gün boyunca kurumda olacağından emin olmalısınız.